promat@promatpraha.cz

+420 224 390 811

ProČas (září 2018)

PDF verzi bulletinu můžete stáhnout zde.
Úvodník v audio podobě zde.


Vážený a milý Promačtenáři,

dvě studené vlny přehnavší se přes naše území spolu se silnými vichry během uplynulého víkendu nám pravděpodobně definitivně ukončily letošní horké léto a věříme, že i nadměrně suché období. Doufejme, že se nám vrátí i chybějící vody do řek, rybníků, přehrad stejně jako podzemních vod. Denně slýcháme od zemědělců, jak to bylo letos špatné, že se asi, teda určitě, bude opět kvůli tomu zdražovat, což je ale taková tradiční písnička na konci zemědělské sezony… Ale znatelně snížené hladiny spodních vod se zdají být už problémem závažnějším. Věřme, že přírodě pomůžeme vrátit rovnováhu zase zpět.
O vrtoších počasí by mohl více povídat jeden z českých horolezců špičkových kvalit, Tomáš Petreček. O jeho výstupu na další osmitisícovku se zmiňuje už úvodník ProČasu, byť jen okrajově. Kvůli velmi nepříznivému počasí zůstal spolu s další horolezeckou špičkou Markem Holečkem jen 300 metrů pod vrcholem Nahé hory – Nanga Parbat v Pákistánu. Ve výšce těsně pod hranicí 8 tisíc metrů a v trhlině několikakilometrové kolmé stěny (!!) však zůstala dvojce „uvězněna“ po 8 dní (a nocí), než se dalo alespoň sestoupit zpět do základního tábora. Ač tedy (nikoliv z vlastního zavinění) vrchol nedobyli, považujeme jejich výkon za úctyhodný až dech beroucí.
Užijte si začínající podzim, ať už bude počasí jakékoliv, a mějte sebe i přírodu rádi – k tomu Vám tradičně budiž nápomocen i náš Váš bulletin ProČas®.

Číst všechny novinky